Kilka słów o nieśmiertelniku – po co powstał

Posted: January 31, 2014 in biżuteria
Tags: , , ,

Witam drogich czytelników mojego bloga

Nieśmiertelniki ze stali chirurgicznej - Biżuteria Męska

Nieśmiertelniki ze stali chirurgicznej

Jak nie trudno się domyśleć, dziś będzie o nieśmiertelnikach, tych nieśmiertelnikach, które kupujemy w sklepach internetowych z biżuterią, ale i tych, które spełniały i spełniają ważną role w armii.
To co mamy na dziś do omówienia, to tylko krótki wstęp, ogólne informacje.

Po co wymyślono nieśmiertelnik, oczywiście by identyfikować poległych wojowników, aby ulżyć najbliższym zmarłego przynajmniej o tyle, by wiedzieli gdzie ich mąż, czy ojciec poległ.

Pierwsze nieśmiertelniki męskie zaczęły powstawać po roku 1906 i nie zawsze były to stalowe, czy tak jak dziś, srebrne blaszki na kulkowym łańcuszku. Dla przykładu to co miało identyfikować żołnierzy USA podczas wojny secesyjnej, to kartki z danymi naszywane na płaszcz.
Nie był to jedyny dziwny nieśmiertelnik. Często w historii różnych krajów nieśmiertelniki były pudełeczkami, tubkami, gdzie wkładało się karteczkę z danymi osobowymi. Np. nasi żołnierze nosili kiedyś nieśmiertelniki złożone z dwóch połączonych blaszek, między które wkładano kartkę z imieniem i nazwiskiem. Było to jednak dosyć nietrwałe rozwiązanie.

Porównanie dzisiejszego nieśmiertelnika z dawnych lat

Porównanie dzisiejszego nieśmiertelnika z dawnych lat

Wiele państw stosowało w swej historii nieśmiertelniki, które można było w prosty sposób przełamać na dwie części. Oby dwie części posiadały ten sam grawerunek z danymi. Po co to? Po odnalezieniu zwłok żołnierza, jedna połówka została przy nim, a druga wędrowała do żony, czy rodziców. Amerykanie zamiast łamanej zawieszki ze stali, zaczęli stosować dwa identyczne nieśmiertelniki prostokątne, zaokrąglonymi rogami.

Być może po tym krótkim wstępie, niektórzy spojrzą na nieśmiertelniki srebrne ,czy też ze stali chirurgicznej, w inny sposób. Nie wymyślono ich jako elegancka biżuteria męska. Wypolerowana blaszka i lśniący łańcuszek męski nie miał zdobić żołnierza, miał mu rzeczywiście dawać jakąś formę nieśmiertelności. Tak, czy inaczej, chyba się ze mną zgodzicie, że facet z tego typu biżuterią wygląda całkiem w porządku, no nie? 😉
No i w ten sposób docieramy do końca części pierwszej. Jeśli kogoś temat zaciekawił, to zapraszam na kolejny wpis dotyczący nieśmiertelników 😉

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s