O zapalniczkach Zippo – Filmik z telewizji

Posted: December 6, 2013 in Zapalniczki Zippo
Tags: , , ,

Wytam, Wytam 😛

Ostatnio youtube zaproponował mi filmik, był to program Galilo – pewnie kojarzycie go. Akurat w tym filmiku prezentowano wielką fabrykę w Pensylwani. Pokazano z czego i jak produkowane są zapalniczki, a także panie, które zajmują się wyłącznie naprawianiem nadesłanych zapalniczek. Prawdziwi fani będą wiedzieć większość rzeczy, o których chcę napisać. A może i nawet wszystko 😉

Poniżej zamieszczam filmik, którego na szybko opiszę

 

Prezenter Galileo opowiada krótką historię zapalniczki Zippo. Poczynając od miejsca i daty powstania zapalniczki, czyli amerykański stan Pennsylwania w roku 1932, kiedy to George Blaisdell zakłada swoją firmę i rozpoczyna produkcję zapalniczek, dając im na wyjściu ze swej fabryki gwarancję wieczystą.Wspomniano również o nazwie Zippo, która pochodzi od angielskiej nazwy zamku błyskawicznego Zipper. Nie dziwię się, że twórcy spodobała się ta nazwa, bo jak może niektórzy pamiętają z pierwszych moich wpisów, poprzednik zapalniczki Zippo – australijska zapalniczka sztormowa – nie była poręczna, odpalanie trochę trwało i należało użyć dwóch rąk. Następca austriackiej zapalniczki był w porównaniu do niej szybki jak błyskawica 😉

Inną rzeczą o której wie mniej osób, to pierwsza wypłata jaka spłynęła na twórcę zapalniczki po pierwszym przerobionym miesiącu. Kwota przyprawiała o ból głowy – 62 dolce! 😀 Jak widać początki często są trudne. No i jako nieznany, nowy produkt G.G. Blaisdell swój produkt sprzedawał za jedyne 1.95 dolca. Ach… to były czas 😀 Dzięki przemyślanym, ciekawym reklamom, produkt Blaisdella szybko zaczynał zyskiwać na popularności. Oprócz swoich praktycznych stron, zapalniczka stała się również modnym gadżetem. Do 2004 roku (bo z tego okresu był prawdopodobnie filmik Galileo) sprzedano ogółem 400 milionów egzemplarzy!

Dwie piękne zapalniczki Zippo, Pierwsza Jim Beam, druga Jack Daniels

Dwie piękne zapalniczki Zippo, Pierwsza Jim Beam, druga Jack Daniels

Może przejdziemy teraz na linię produkcyjną. Powstawanie obudowy to dosyć ciekawy proces, z płaskiego paska mosiądzu tłoczone są obudowy. Jena prasa jest odpowiedzialna za dolną część obudowy, a prasa obok, a górną część. Natomiast powstałe przy prasowaniu niewykorzystane fragmenty będą przetopione i ponownie wykorzystane. Po połączeniu dolnej i górnej pokrywy, obudowę należy poddać chromowaniu. Po chromowaniu zapalniczka z brązowego koloru zmienia kolor na metaliczno-srebrny, co nadaje jej pięknego wyglądu, ale jest jeszcze inny powód. Po chromowaniu wzrasta odporność na urazy mechaniczne. To błyszczącej obudowy trzeba zamontować cały środek, waciki, knot. Ilość elementów zapalniczki z jakich się składa wynosi 22, niezależnie od modelu.

Kominek Zippo posiada natomiast 16 otworów, także niezależnie od modelu. Po tych wszystkich etapach zapalniczka Zippo jest gotowa. Jednak nie opuści ona jeszcze fabryki. Czeka ją jeszcze klika testów. Sprawdza się wgniecenia, zarysowania itp, jednak najważniejszy jest test kliku. Jeżeli zapalniczka go nie przejdzie, nie opuści murów fabryki. Kiedy wszystkie testy zakończą się sukcesem, zapalniczka może opuścić mury fabryki – tak jak 60 tysięcy innych zapalniczek w ten sam dzień.

Samochód Zapalniczka - w tle budynek firmy Zippo

Samochód Zapalniczka – w tle budynek firmy Zippo

Ponieważ Zippo udziela wiecznej gwarancji musi mieć także swój serwis. Serwis jest nie byle jaki, bo dziennie jest w nim naprawiane nawet 500 zapalniczek, i to wszystko na koszt firmy. Na warsztacie pracuje 9 pań. Nie zawsze zapalniczki da się naprawić, a czasami nawet jak się da, to nie warto. Wówczas zapalniczki wymieniane są na nowe. Z tego co już kiedyś czytałem, to poważniej uszkodzone zapalniczki będą regenerowane (a nie wymieniane), jeśli mają swój wiek i jeśli właściciel zaznaczy, ze jest dla niego ważne regeneracja, a nie wymiana zapalniczki. Co ważne, ale chyba i oczywiste, zapalniczka nie wyjdzie z serwisu, jeżeli klik zippo nie brzmi, tak jak powinien.
To tyle jeśli chodzi o produkcję i serwis zippo. W następnym wpisie na temat zapalniczek postaram napisać się o symbolach umieszczanych na spodzie obudowy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s