Łańcuszki Damskie – Koreana

Posted: August 2, 2013 in biżuteria
Tags: , , , ,

Dzień dobry, dzień dobry! Jak tam nastroje przed weekendem? Jakieś plany ciekawe są? ;> ;>
Tą notkę poświęcę znów splotowi biżuterii – mieliśmy od nich dłuższą przerwę 🙂
Nie będzie to jednak wzór nie jest dedykowany mężczyzną, tak… będzie to splot biżuterii damskiej.

Bransolety i łańcuszki o splocie Koreana

Jeśli chodzi o nazwę splotu, to nie wiem skąd pochodzi. Może ten splot wymyślili w Korei? Patrząc na łańcuszki tego typu, mam wrażenie, że coś z Azji Wschodniej w nich jest. Ale bardziej kojarzy mi się z przebraniami chińskich smoków, które ludzie zakładają podczas ich świąt 😉

Chiński Smok

Chiński Smok

Postanowiłem omówić łańcuszki o tym splocie, ponieważ żona kupiła ostano sobie srebrną biżuterię tego typu. Wcześniej łańcuszki tego typu nie wpadły mi w oko, ale jak przyglądałem się bransolecie żony to mówię, dlaczego go nie opisać 😉 Jeżeli łańcuszków, czy bransolet szukamy na stronach zagranicznych, to optymalnie będzie, jeżeli będziemy szukać pod “coreana jewelery“, aczkolwiek należy uważać, gdyż zdarza się iż żmijki i inne drobne łańcuszki błędnie nazywane są także koreana.

Konstrukcja omawianego dziś wzoru... tak, na pozór wydaje się zawiła, jednak kiedy weźmiemy bransoletę, czy łańcuszek srebrny do ręki, po krótki czasie wiemy już “o co kaman”.  Każde ogniwo to odpowiednio uformowany sześcian z wycięciami. Każde ogniwo łańcuszka ma “podstawy” swojego sześcianu w sąsiednich ogniwach i jest obrócone w stosunku do sąsiadów o 45 stopni. Dzięki takiej budowie wszystko trzyma się w kupie 🙂 Ogniwo nie musi być koniecznie standardowym klockiem, może mięć w podstawie ośmiokąt, a może być i koło. Posłużyłem się sześciennym klockiem, bo chyba tak najłatwiej było zrozumieć budowę tego splotu. Konstrukcja biżuterii – pusty środek – czyni ją o tyle ciekawą, że łańcuszek wyglądający na nieco masywniejszy, jest leciutki, czyli tańszy niż mogłoby wskazywać jego zewnętrzne oblicze.

Jak pisałem na początku, bransolety męskie o tym splocie nie istnieją, tak jak i łańcuszki męskie. W pewnym sklepie internetowym widziałem srebrną koreanę, jak łańcuszek do nieśmiertelnika, ale generalnie omawiany splot funkcjonuje jako biżuteria damska. Do wytwarzania omawianej dziś biżuterii stosuje się głównie srebro. Łańcuszki i bransoletki ze srebra to przytłaczająca większość. Złoto łańcuszki ciężko spotkać, natomiast te ze stali chyba w ogóle nie istnieją, a przynajmniej ja nie spotkałem żadnego.

Damski łańcuszek srebrny Coreana

Damski łańcuszek srebrny Coreana

Łańcuszki i bransoletki Coreana prezentują się wyśmienicie jeśli chodzi o zagięcia. Łańcuszek tworzy jednolity ciąg, pięknie zaokrąglony. Podobnie sytuacja ma się w cardano i żmijce, tyle że coreana jest przewaznie grubsza od tych dwóch, a mimo to, potrafi się pięknie ułożyć. Ponieważ ścianki ogniwka łańcuszka są dosyć cieniutkie należy pamiętać, by nie narażać ich na nadmierne zagięcia.

Jeszcze raz powrócę do kształtu ogniwek. Jak już mówiłem, nie muszą to być typowo sześciany, a wręcz rzadko nimi są. Ogniwa mogą mieć ozdobnie powycinane ścianki, tworząc naprawdę ładne nietypowe wzory. Wspominam o ogniwach, ponieważ najczęściej spotykanym wzorem są tzw. łańcuszki coreana dmuchane, powszechnie zwane coreana popcorn. Ścianki ogniw są lekko bąbelkowate i rzeczywiście taki łańcuszek srebrny przypomina popcorn.
No to chyba wszystko co można powiedzieć o tym wzorze biżuterii. Być może jakaś Panna skorzysta z tej notki, przed zakupem nowej biżuterii.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s