Spinki do mankietów – jaki materiał wybrać

Posted: July 25, 2013 in biżuteria
Tags: , , , ,

Hej, Hej!
Jakaś ze wcześniejszych notek traktowała o spinkach do mankietów, a ujmując rzecz dokładniej, była to ich historia w skrócie. Jeśli ktoś przeglądał tą notkę, to być może pamięta, żę spinki zawsze były biżuterią dla mężczyzn o ponad przeciętnym statusie. Sznurki do mankietów także należały do tej elitarnej biżuterii, materiały z jakich były wykonywane były drogie. Później mankiety spinano specjalnymi guzikami. Guziki te były produkowane ze złota, czy srebra, więc także tanie nie były. Kiedy spinki mankietowe wchodziły na rynek, były także wytarzane z drogich materiałów. Na tą biżuterię było stać tylko mężczyzn o odpowiednim statusie w społeczeństwie.

Różne rodzaje spinek mankietowych (Cufflinks)

Różne rodzaje spinek mankietowych (Cufflinks)

Na szczęście pewien pan George Krementz wpadł na genialny pomysł. Z maszynki do produkcji naboi zrobił maszynkę, która wypluwała spinki mankietowe! Za pewnie królom biznesu było w niesmak produkcja Amerykanina. W końcu co to ma znaczyć? Każdego teraz będzie stać na tak ekskluzywną biżuterię dla mężczyzn?? Też bym się zdenerwował 😀 😀 .

W XXI wieku spinki mają się podobnie jak w wieku IX i XX. Dziś, tak jak w przeszłości spinki mankietowe produkowane są przed wszystkim ze złota – najdroższych kurszec, srebra – chyba najpopularniejszy materiał, no i ze stali, które należą do grupy najtańszych.

Najpoważniejszą wadą złotych spinek mankietowych jest właśnie ich cena. Najbardziej przyjazna jaką znalazłem to prawie 900 złotych! Jeśli jednak ktoś chciałby zrezygnować z zakupu dobrego laptopa, to bez problemu znajdzie złote spinki w tej samej cenie.

Jeśli kilka tysiaków za spinki to dla nas za dużo, to może spinki srebrne? Tu współczynnik cena/jakoś jest znacznie lepszy. Tańsze modele możemy kupić już za niecałą stówkę, co chyba jest znacznie korzystniejszą ofertą, w porównaniu z niecałym tysiakiem ;). Takie spinki cześć ozdobną mają zazwyczaj bez żadnych dodatkowych ozdób typu kamień szlachetny. Mimo to, wiele z nich wygląda bardzo atrakcyjnie. Bardziej wyrafinowane modele spinek ze srebra, w które wpleciono np. bursztyn to koszt przynajmniej 120zł. Jednak na prawdę możemy kupić bardzo ładne i eleganckie spinki za te 80/100zł.

Z pewnością najtańszą opcją są spinki mankietowe ze stali. Najtańszą, ale wcale nie najgorszą. Spinki te zazwyczaj są z chirurgicznej stali z zakresu 300. Chyba o stali przeznaczonej na biżuterię coś już kiedyś wyprodukowałem na moim blogu. Krocie atutów ma ta kategoria stali. Najważniejsze? Dla każdego pewnie inne, dla mnie – brak czarnego nalotu, wytrzymałość, nie uczula praktycznie. Mankietówki ze stali można kupić nawet za kilkanaście złotych. Za bardzo nie wiem jak się będą takie budżetówki sprawować. Natomiast jeżeli kupimy coś już w granicy 40 złotych, to możemy być praktycznie pewni, że spinki te będą nam służyły przez przynajmniej kilka lat.

Złote spinki mankietowe z ceneo

Złote spinki mankietowe z ceneo

Tak… więc srebro, złot, stal. Coś jeszcze? Jeśli to komuś nie wystarczy, to na pewno znajdzie jeszcze inne kruszce. Spinki ze stopów cyny też kupimy bez większych problemów, widziałem pojedyncze sztuki spinek drucianych także 😛 Cena spinek z danego kruszcu będzie zależeć przede wszystkim od wagi kompletu spinek mankietowych. Im więcej materiału zużyto, tym spinki będą droższe. O ile w przypadku spinek mankietowych ze stali cena nie ma to bardzo dużego znaczenia, w przypadku spinek ze srebra możemy już zauważyć różnice przy 1-2 gramach różnicy w wadze. W przypadku spinek ze złota, waga ma jeszcze większe znaczenie!

 

 

Srebrne spinki do mankietów - ciekawy wzór "małpka internetowa"

Srebrne spinki do mankietów – ciekawy wzór “małpka internetowa”

Element podstawowy spinek może mieć bardzo różne kształty i ozdoby. Część ozdobna może być cała z kruszcu tego co reszta, może być polerowana, może mieć pozłacany wzorek, lub być jakimś kamieniem. Jeżeli idzie o naszą Ojczyznę, to oprócz spinek wykonanych w całości ze stali, czy srebra, bardzo dużą popularnością cieszą się spinki z zielonym oraz brązowym bursztynem. Kwota jaką wydamy za srebrne spinki, gdzie wmontowano kamień bursztynu, wzrasta mniej więcej o 20 do 60zł. Jeszcze zdanie o spinkach stalowych. W tego rodzaju spinkach stosuje się raczej różnego koloru tworzywa sztuczne, które imitują szlachetne kamienie – często bardzo dobrze. Ok, to chyba wszystko.

Advertisements
Comments
  1. Tomasz says:

    Osobiście polecam srebro.
    Spinki srebrne nie są znów tyle droższe od tych ze stali, a zawsze to jednak srebro

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s