Łańcuszki Męskie – wzór Kwadratowa Pancerka

Posted: July 4, 2013 in biżuteria
Tags: , , ,

Witam wszystkich czytelników! Ale dziś mamy pogodę elegancką, co?
Chciałbym dziś omówić biżuterię, która także przypadnie do gustu bardziej facetom niż kobietą. Także z góry przepraszam czytelniczki płci żeńskiej 🙂 Chociaż… na jednej ze stron znalazłem tak cieniutkie łańcuszki o tym splocie, że i kobietom by pasowały..

Męskie łańcuszki – wzór kwadratowa pancerka

 

W języku polskim istnieją dwie nazwy tego splotu – Pancerka Cubana, lub Pancerka Kwadratowa. Która nazwa jest bardziej popularna? Ciężko stwierdzić, może gdyby ta biżuteria była bardziej popularna w Polsce, można by to rozstrzygnąć. Tak łańcuszki i bransolety Cubana nie są zbyt popularne w naszym kraju. W internetowych wyszukiwarkach po wpisaniu np. „pancerka cubana” mamy zaledwie kilka sklepów, gdzie możemy dostać ten rodzaj biżuterii dla mężczyzn.
Teraz charakterystyczny etap w moich blogach – pochodzenie nazwy.  Jeśli idzie o „pancerka kwadratowa” to sprawa jest dosyć jasna – kształt ogniw, natomiast jeśli weźmiemy pod lupę drugą nazwę „pancerka cubana”, to mamy problem. Z początku myślałem, że wyglądem łańcuszki przypominają jakieś kultowe świecidełka z Kuby. Ale tak nie jest. A przynajmniej ja nie znalazłem nic w tym stylu. Jeżeli będziemy poszukiwać omawianej dziś biżuterii męskiej na stronach zagranicznych, to wpisujemy do wyszukiwarki square curb. Możemy próbować szukania pancerki kwadratowej po jej drugiej nazwie, czyli cuban curb, ale wyskoczy nam mnóstwo nie związanej z tematem biżuterii.

Konstrukcja łańcuszka.

Męski Łańcuszek Cubana - budowa splotu

Męski Łańcuszek Cubana – budowa splotu

Pancerka Cubana, Pancrka Kwadrat, można by pomyśleć, że ogniwa będą bardzo podobne do tradycyjnych męskich łańcuszków o wzorze pancerka. Jednak dla mnie, to ogniwa tych dwóch łańcuszków znacznie się różnią. Pojedynczy moduł to prostopadłościan, prawie idealny. Tyle że w przez środek przechodzi owalny otwór. Kanty każdego modułu są delikatnie oszlifowane, żeby zwiększyć walory estetyczne. Taka konstrukcja tej biżuterii sprawiła, iż bransolety i łańcuszki sprawiają wrażenie agresywnych. Biżuteria o tym splocie wgląda dosyć atrakcyjnie na łukach jakie tworzy na nadgarstku, czy szyi. Należy jednak wiedzieć, że przy dużym wygięciu, kiedy nie jest on naprężony, to któreś z ogniwek może się obrócić na tyle, że będzie rzucało się to w oczy. Nie należy się tym jednak nadmiernie przejmować, gdyż taka sytuacja zdarza się nie często.

Srebrny męski łańcuszek o splocie pancerka Cubana

Srebrny męski łańcuszek o splocie pancerka Cubana

Chyba po przeczytaniu tego tekstu, nikt nie ma wątpliwości, że jest to typowa męska biżuteria, tak? No dobra, to większość nie będzie miało wątpliwości 😛 Jednak jak ktoś dokładniej poszuka, to pewnie, tak jak i ja, znajdzie zmodyfikowane łańcuszki cubana, w których kobieta także wyglądałaby bardzo ładnie. W jednym sklepie widziałem łańcuszek, który poprzeplatany był ciekawymi ozdobami i z pewnością nie polecałbym tego łańcuszka facetowi 😀

Z czego najczęściej wykonywane są pancerki kwadratowe? Jeśli chodzi o Polskę, to góruje biżuteria srebrna. Ale w sklepach zagranicznych znajdziemy też biżuterię srebrną, czy pozłacane srebro. Często  omawiana dzisiaj biżuteria występuje w zestawach. Czyli możemy dostać np. komplet łańcuszek + bransoleta lub łańcuszek z krzyżem srebrnym.

Zestaw Męski - Pancerka Kwadratowa + Krzyż

Zestaw Męski – Pancerka Kwadratowa + Krzyż

Advertisements
Comments
  1. Krzysiek says:

    Bardzo ciekawy wzór, czy też splot.
    Niby sama budowa jak pancerka, a całość prezentuje się znacznie inaczej.

    PS. Dobre fotki biżuterii męskiej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s