Spinki do mankietów – elegancja francja

Posted: June 21, 2013 in biżuteria
Tags: , , ,

Witam kochani! Jak znosicie upały? Bo jeśli chodzi o mnie, to nie ma łatwo 😛
Dzisiaj będzie o biżuterii męskiej, jednak nie o łańcuszkach, czy bransoletach, a o

Spinki do mankietów, czyli tzw elegancja-francja 😉

 

W tamtym tygodniu szukając nowości w paru sklepikach internetowych, w których od czasu do czasu coś zamawiam, natrafiłem na spinki w sklepie Manabri.pl. Po przejrzeniu chyba wszystkich modeli, zacząłem szukać czegoś na temat historii spinek. Nooo i muszę powiedzieć, że od swoich początków do czasów dzisiejszych spinki dużo musiały przejść. Streszczę Wam teraz to czego się dowiedziałem. Materiałów w języku polskim nie ma zbyt wiele, w języku angielskim jest tego trochę więcej. Do czego służą spinki wie każdy, zresztą nazwa mówi za siebie. Ciekawsze jest to kiedy powstały i jak toczyły się ich losy. Spinki powstały ze zdecydowanie praktyczniejszych powodów niż inne rodzaje biżuterii, jak złote łańcuszki, czy srebrne bransolety. Od około wieku szesnastego mankiety koszul stawały się coraz obszerniejsze, sięgały znacznie dalej niż nadgarstek, wynikały z tego różnego typu niedogodności. Brudziły się przy różnych czynnościach, jak np. spożywanie posiłku. Najpierw specjalnie przygotowane rękawy wiązało się podczas wykonywania bardziej skomplikowanych czynności. Później mankiety wiązało się eleganckimi sznureczkami. Po jedwabnych sznurkach przyszedł czas na drogie, zdobione guzki . Guziki te były wykonane z drogich szlachetnych materiałów, często były wysadzane drogimi kamieniami i ozdabiane rzeźbieniami.

Beau Brummell

Beau Brummell

Wszystko to miało na celu świadczyć o wysokim statusie noszącego je człowieka – tak ja i wcześniejsze jedwabne sznurki. Beau Brummell, arbiter męskiej elegancji w Wielkiej Brytanii, także miał swój wpływ na rozwój spinek do mankietów i ogólnie na modę również. To on walczył o wyszukany, ale prosty strój dla mężczyzn. Jak ciekawostkę powiem, że to właśnie jemu przypisuje się wygląd obecnych garniturów, do których zakłada się krawat. Jednak za jego czasów, za swoje poglądy często był szykanowany i krytykowany. Dorze, idziemy dalej. Następny przełom dla męskiej biżuterii, a konkretnie spinek, nastąpił kiedy to w 1880r. G. Kremenz – Amerykanin, przerobił maszynę, która pierwotnie służyła do wytwarzania naboi, na maszynę do produkcji guzików i spinek. Maszyna produkowała spinki ze stali nierdzewnej, ponieważ materiał nie był bardzo drogi, a produkcja była hurtowa, spinki stały się bardzo popularne. Początek ubiegłego wieku, to ich złoty okres. Na prezent nie wypadało dawać niczego innego, jak hit mody – spinki do mankietów – miałeś pewność, że prezent jest wytworny i szykowny. Kolejną osobą, która wpłynęła na kształt spinek, był Peter Carl Fabergé, pomimo że nazwisko sugeruje coś innego, to był to Rosjanin, złotnik. Pewnie większość z was kojarzy to nazwisko z jajkami Fabrege (a przynajmniej ja tak miałem 😉 ), które co roku produkował dla rodziny carskiej. Jednak złotnik ten miał także swój wkład w spinki, a mianowicie połączył dwie ozdobne części, krótkim łańcuszkiem. Końcowej przeróbki spinek dokonał człowiek o nazwisku Boyer. Jedyne co mogę o nim napisać, to tyle, że w roku 1924 wprowadził do produkcji spinki, które zamykały się tak, jak te znane nam dziś, za pomocą podłużnego walca. Więcej informacji o nim nie znalazłem 😦

Trzy rodzaje spinek do mankietów ze srebra

Trzy rodzaje spinek do mankietów ze srebra

Spinki do mankietów rozprzestrzeniały się jak wirus i pewnie jakieś 50, czy 60 lat temu nikt nie pomyślałby, że ten typ biżuterii dla mężczyzn odejdzie prawie w całkowita niepamięć. Plastikowe guziki w koszulach wyparły srebrne i stalowe spinki. Spinki nie dały jednak o sobie zapomnieć całkowicie i po roku 2000 można zauważyć, że ich popularność znów zaczyna wzrastać. Kolejny artykuł na temat tej eleganckiej biżuterii będzie dotyczył różnych modeli spinek oraz materiałów, z jakich są obecnie wykonywane.  Na razie! .

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s