Łańcuszki Męskie – splot Rombo

Posted: June 4, 2013 in biżuteria
Tags: , , ,

Cześć, jak tam się mamy w ten deszczowy dzionek? Skupimy się dziś na splocie biżuterii, którą także jest biżuterią przede wszystkim męską. Nie wydaje mi się, aby ktoś spotkał kiedyś płeć piękną w łańcuszku o splocie 😛

Biżuteria o splocie podwójna pancerka, czyli Rombo

 

Biżuteria Męska o splocie ROMBO

Biżuteria Męska o splocie ROMBO

W naszych krajowych sklepach stacjonarnych i internetowych dominuje nazwa ROMBO. Ale jest jeszcze alternatywna nazwa – podwójna pancerka. Jeśli chodzi o drugie miano splotu, to ma to pewien sens, ponieważ ogniwka w pewnym stopniu są podobne do tych stosowanych w pancerkach. Moim zdaniem biżuteria męska rombo znacznie bardziej kojarzy się z wcześniej omawianym splotem nonna. Jeśli idzie zaś o anglojęzyczną nazwę tego splotu, to po prostu tłumaczenie zwrotu podwójna pancerka, czyli double curb. Myślałem, że ten splot biżuterii będzie też funkcjonował jako np. rhombus chain, ale po wpisaniu tego hasła jedyne łańcuszki jakie wyskakują, to takie z ogniwami w kształcie rombów, o przekroju okrągłym lub kwadratowym i raczej jest to biżuteria dla pań 😉
W porządku, kolejna lekcja z angielskiego odrobiona, wracamy do bardziej mi bliskiego zespołu znaków 😉 Pochodzenia pojęcia ROMBO do określana splotu chyba nie stanowi dla nikogo tajemnicy 🙂 Pojedyncze ogniwa to romby, dlatego chyba bardziej poprawne byłoby nazywanie tego splotu romb, bo rombo kojarzy się bardziej z figurą romboidalną – jest to kształt jaki mają tradycyjne latawce.

Przechodzimy do budowy splotu
Łańcuszek, czy bransoleta, składają się z identycznych ogniw, a każde ma kształt rombu. Jeśli przyjrzymy się pojedynczemu ogniwu, to zauważymy, że łączy się one nie z najbliższym sąsiadem, ale dopiero z następnym. Ten typ budowy owocuje tym, że tak jak w przypadku biżuterii męskiej nonna, tak i tutaj, mamy wrażenie, że biżuteria jest potężna, masywna i gęsta.

Potężny męski łańcuszek - splot Rombo

Potężny męski łańcuszek – splot Rombo

Mamy dwa rodzaje omawianego dzisiaj splotu, ale nie ma między nimi zasadniczej różnicy. Odmiana pierwsza to ta, w której co drugie ogniwo występuję nieco większa przerwa, w wersji drugiej nie przerwy między rombami są takie same. W sklepach znajdziemy częściej wersję pierwszą. To czy biżuteria jest w opcji pierwszej, czy drugiej zależy wyłącznie od tego jak dwa pierwsze, a zarazem dwa ostatnie moduły zamontowane są do zapięć łańcuszka, czy bransolety. Muszę jeszcze strzelić coś o pokrewieństwie łańcuszków robo i łańcuszków nonna. Ogniwa obu typu biżuterii męskiej są naprawdę podobne (szczególnie te większe ogniwa Nonny), jedyne co różnica jest taka że nonna ma bardziej zaokrąglone moduły.W kilku internetowych sklepach biżuteria męska nonna była nazywana double curb! Pomimo że ogniwa tych dwóch splotów są dosyć podobne, to trzeba powiedzieć, że efekt końcowy obydwu łańcuszków jest inny – Rombo wygląda nieco bardziej agresywnie.

Omawiany splot ma duże walory estetycznie zarówno jako męska bransoleta, czy łańcuszek. Biżuteria o splocie rombo ma jeszcze inną zaletę. Biżuteria Rombo, może mieć różne szerokości, czy grubości, ale w przeciwieństwie do np. bransolet i łańcuszków pancerka, wraz ze wzrostem szerokości, przekrój ogniwa nie rośnie w znaczny sposób. Kolejnym walorem jest niezwykle ładne ułożenie łańcuszka męskie w zagięciach, a światło ładnie odbija się od szlifowanych krawędzi. Jeśli chodzi o refleksy świetlne, to rombo przebija tylko łańcuszek pancrka, który jest dodatkowo soczewkowany, z ładnie ściętymi krawędziami bocznymi.  Było już kilka wzmianek, że omawiany splot jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn, damskiej biżuterii o tym splocie nie ma. Możemy cieszyć się, że mamy następny splot, którego kobiety nam (jeszcze) nie ukradły 😛 Rombo – męska biżututeira występuje przede wszystkim w srebrze, ale także w złocie. Ponieważ rombo nie jest jakoś mega popularny w Polsce, to nie znajdziemy go u każdego jubilera, a jeśli już jest, to w małej ilości wariantów, jednak dla chcącego nic trudnego ;). Ok, to wszystko chyba co chciałem powiedzieć. Do następnego wpisu!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s