O zapalniczkach Zippo – nowy knot

Posted: May 31, 2013 in Zapalniczki Zippo
Tags: , , , ,

Witam czytelników bizuteriameska.wordpress.com!
Dzisiaj właściwie ostatnia część poświęcona serwisowaniu zapalniczki benzynowej. Ostatnia z tych najważniejszych.

Jak zamontować nowy knot w zapalniczce Zippo

 

Gwoli ścisłości, chodzi o biały sznureczek opleciony drucikami 😉 Knoty oplecione są cienkimi drutami, w celu większej ich stabilizacji.
No tak, ale po co wymieniać knoty w zapalniczce? Przecież knot się nie pali. Knot się nie pali, ale cześć znajdująca się w kominku ulega zużyciu. Może to nastąpić z różnych powodów. Osmolony knot, to najczęstsza przyczyna. Knot w takim stanie nie przewodzi dobrze benzyny, nawet jeśli waciki wewnątrz wkładu są dobrze nasączone. Płomień zapalniczki z nieczystym knotem jest kiepski.

Oryginalne knoty Zippo

Oryginalne knoty Zippo

Inną przyczyną może być zalanie kominka. Nie chodzi tu o parę kropel deszczu. Znajomy chciał pochwalić się umiejętnościami w sztuczkach z zapalniczką, coś mu nie wyszło, no i zapalona zapalniczka wpadła w świeży śnieg. Zapalniczce nic się nie stało, ale knot rozdzielił się na sporo cieniutkich włókien i nie trzymał dobrze płomienia. Podobne następstwa ma zbyt duże namoczenie knota spirytusem lub benzyną podczas czyszczenia okopconych miejsc. Pamiętajmy także, aby bezpośrednio po czyszczeniu komina rozpuszczalnikami nie odpalać zapalniczki benzynowej , bo knot niszczy się przy właśnie. Dobra, mamy osmolony knot, czy rozwarstwiony, co dalej? Nie ma konieczności wymiany całego knota. O ile w środku zapalniczki Zippo znajduje się jeszcze jego właściwa ilość. W sytuacji takiej podciągamy zwyczajnie knocika ku górze, a następnie docinamy go tak, by nie wystawał poz komin. Jeśli knot wychodzi topornie, to może oznaczać że jest gdzieś w środku pozwijany zbytnio o waciki. Lepiej jest wówczas rozebrać zapalniczkę, wyciągnąć watę i zobaczyć o co kaman.
Dobrze… ale co zrobić kiedy wcześniej wykonywaliśmy już podciąganie? I knocik jest za krótki, by wykonać to kolejny raz? Generalnie kwestia nie jest jakaś zawiła. Wszystko co musimy zrobić to tak, wyciągamy wkład z obudowy, pozbywamy się śruby na dole, wyciągamy filc i watę.

Jak przeplatać knot między wacikami

Jak przeplatać knot między wacikami

Teraz mamy łatwy access do knotu.  Wyciągamy resztki starego knota i dajemy święży. Knot trzeba wsuwać ostrożnie, żeby za bardzo nie sfatygować końcówki. Jeśli końcówkę „białego” zahaczymy o ściankę kominka, będziemy mieli większą pewność, że nie będzie się on nam przesuwał. Teraz możemy z powrotem wsadzić waciki do zapalniczki Zippo. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby knot we wkładzie meandrował po nim całym, między jak największą ilością wacików. Dobrze jest wsadzać je w tej samej kolejności i w te same miejsca, w których wcześniej się znajdowały. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu, możemy teraz napić przy okazji zapalniczkę.  Zakończenie całego procesu polega na ponownym założeniu wkładki, sprężyny i śruby, no i jeszcze tylko wkład do obudowy.I jeszcze jedna rzeczy na koniec została! Knot należy przyciąć. Należy dociąć go na długość nie większą niż sam kominek. No i to byłoby na tyle. Trochę się tu rozpisałem, ale nie dlatego że proces wymiany knota jest tak skomplikowany, chciałem, żeby nikt nie miał wątpliwości 😉 Ceny knoty Zippo nie są drogie i wahają się od 3-7zł, w zależności od sklepu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s