Fajki Tradycyjne – Historia, część 1

Posted: May 22, 2013 in Fajki
Tags: , , , ,

Dzień dobry kochani fajczarze!

Notka na dziś znów będzie o fajkach do tytoniu. Ostatnia notka była o budowie fajek tradycyjnych. Ten wpis będzie poświęcony początkach fajki do tytoniu. Dzieje tego instrumentu będą skupiały się na tych najważniejszych momentach, ponieważ chcąc opisać różnego typu szczegóły, jak kształty, różne rodzaje zdobień, zajęłoby wiele wiele wpisów, jak i wiele mojego czasu.
Przedmioty do zaciągania się dymem mają baardzo długą historię. Scyci – ludy żyjące między Ałtajem i Wołgą w VIII w.p.n.e – to ich uważa się za wynalazców fajki. O fajkach Scytów, o wydychaniu przez nie dymu, mówił już w jednym ze swoich dzieł grecki historyk, tzw. ojciec historii – Herodot. Ten niezwykły rytuał zaciągania się dymem stał się bardzo popularny wśród Rzymian, Galów, ludów Greckich, a także Germańskich. Za czasów starożytnych nie palono tytoniu, ale różnego typu zioła, często odurzające. Palenie substancji odurzających najpopularniejsze było na dalekim wschodzie.

Pomimo takiej popularności wśród ludów europejskich, fajki stopniowo traciły sławę. Aż prawie całkowicie zostały zapomniane. Fajek jednak nie czekał smutny los zapomnienia. Renesans fajek tradycyjnych to XVI wiek, kiedy to po odkryciu Ameryki, kiedy to w siłę rósł handel między nowym i starym kontynentem. Indianom, czyli rodzimym ludom Ameryk, jesteśmy dłużni za to, że fajka nie poszła w zapomnienie. Niektóre plemiona tubylcze, wymyśliły także bardzo specyficzny rodzaj fajek, fajki te miały rozdwojony cybuch, który wsadzano do nosa, a nie do ust.

Fajki indiańskie

Fajki indiańskie

Na szczęście, czy nieszczęście, ten typ fajek tytoniowych u nas się nie przyjął. Europejczycy strasznie zadurzyli się w sztuce palenia tytoniu, i ten rodzaj „spożywania” go królował przez kolejne trzysta lat. Jak już w historii bywało, Anglicy i Francuzi musieli się czymś różnic, dlatego każdy z tych krajów opatentował swój kształt fajki. To co łączyło obydwa modele to cybuch, był stosunkowo długi. Biznes fajczarski dojrzewał szybko. Z początku fajki palili tylko dostojni obywatele, z czasem na fajkę było stać każdego. Glina nadawała się bardzo dobrze, jako materiał na fajki – żaroodporność, absorpcja wilgoci, itp., jednak pewna wada z czasem wyeliminowała ten materiał z rynku, kruchość. Pękały przy delikatnych stuknięciach. ”Po glinianą fajkę nie musisz się schylać”, tak przyjęło się mówić w tamtych czasach.

Fajka do tytoniu gliniana - Główka

Fajka do tytoniu gliniana – Główka

Dlatego sprzedawano w tamtym okresie nie pojedyncze fajki, ale pakiety liczące do dwunastu sztuk.  Fajki do tytoniu były mniej lub bardziej zdobione, mniej lub bardziej unikalne. Atrakcyjność i unikalność zdobień zależała głównie od regionu, w którym fajka została wyprodukowana. Dlatego też przed rokiem 1700 zaczęto wprowadzać fajki, których główka była wykonana z porcelany, co znacznie wydłużyło życie przeciętnej fajki. Jeśli chodzi o szyjkę fajki, to były wykonywane z kości i rogów. Nowy rodzaj fajek był znacznie trwalszy, ale miał pewną, sporą wadę. Porowatość porcelany i jej zdolność absorpcji jest znacznie niższa niż gliny. A to oznacza, że kondensat wytwarzany przez spalany tytoń kotłuje się na dnie główki i psuje smak dymu, w dodatku dostaje się do ust. Ta uprzykrzająca fajczarzom życie wada, spowodowała wprowadzenie do podstawowych elementów fajki, jeszcze jednego składnika. Cybuch nie łączył się bezpośrednio z główką fajki. Pomiędzy nimi wstawiono niewielki pojemnik, w którym gromadziła się ciecz o nieprzyjemnym smaku.

No i to by było na tyle, jeśli chodzi o pierwszą część historii fajek na tytoń. Druga część historii fajek na tytoń będzie o fajkach z piany morskiej (meerschaum) oraz drewnianych.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s