Fajki Tradycyjne – Budowa

Posted: May 14, 2013 in Fajki
Tags: , , , , , ,

Witam wszystkich, w chyba pierwszy ciepły i bezdeszczowy dzionek maja.

Ostatnio zainteresował mnie temat fajek. Dla zabawy, jako amator, zdarzyło mi się pociągnąć parę „buchów” od znajomego fajczarza. Od pewnego czasu zastanawiam się jednak nad zakupem fajki do tytoniu. Przejrzałem parę sklepów internetowych, nie wszystko było dla mnie zrozumiałe, jak zacząłem szukać głębiej, to okazało się, że temat jest naprawdę szeroki i głęboki 😉 Jest bardzo dużo blogów bardziej i mniej doświadczonych użytkowników, którzy opisują swoje doświadczenia z różnymi typami fajek. Możemy dowiedzieć się o historii fajek, która liczy sobie już kilka tysięcy lat, i w ogóle jest tego sporo 😛  W ramach utrwalenia wiedzy postanowiłem robić wpisy na blogu – kto wiem, może ktoś z tego skorzysta 😉  Na początku myślałem, że zacznę od historii fajek tytoniowych, ale to mogłoby wielu zniechęcić, dlatego zacznę od czegoś bliższego każdemu, kto myśli o zakupie fajki tradycyjnej

Podstawowe elementy fajki

Omówienie przeprowadzę na przykładzie nowiutkiej fajki znajomego. Fajka kolegi posiada filtr, który podobno należy wymieniać po każdym paleniu. Choćby z powodów finansowych kupiłbym fajkę bez filtra.

Filtr do fajki tytoniowej

Filtr do fajki tytoniowej

Głównym grzechem filtra w fajce jest wpływ na smak tytoniu, a chyba jedyną zaletą jest brak efektu podrażniania języka przez dym, co jest chyba ważne tylko u początkujących palaczy.

Budowa Fajki Tradycyjnej - Fajka Mr.Bróg

Budowa Fajki Tradycyjnej – Fajka Mr.Bróg

Tak więc podstawowe elementy, to:

  • Główka – podstawa naszej fajki, od niego wiele zależy
  • Komin – otwór w główce, gdzie dochodzi do spalania
  • Szyjka, czy też Cybuch – z określeniem co jest szyjką, a co cybuchem w dzisiejszych czasach jest mały problem, kiedyś cybuch łączył główkę lub szyjkę z ustnikiem, dziś szyjka łączy się bezpośrednio z ustnikiem
  • Ustnik – można go podzielić na kilka części, jak np. zgryz

Poprzez wymienione powyżej elementy przechodzi kanał dymowy, zaczyna się w dolnym punkcie komina i kończy się w ustniku. Kanał dymowy powinien mięć jednakowy przekrój na całej swej długości. Dlatego w przypadku powyższej fajki, jeśli chcielibyśmy zrezygnować z filtra, należałoby kupić specjalny reduktor, który zniweluje grubszy fragment kanału dymowego. Jeżeli rozpoczynamy dopiero swoją przygodę z fajką tradycyjną, to raczej brak filtra i reduktora nie będzie dla nas zauważalny, natomiast czyszczeni fajki na połączeniu ustnika i główki zabierze nam sporo czasu.

Na dzisiaj to tyle. Mam nadzieję, że jako amator nie popełniłem jakichś znacznych błędów 😀
Do przyszłego postu!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s