O zapalniczkach Zippo – Uzupełnianie benzyny

Posted: April 30, 2013 in Zapalniczki Zippo
Tags: , , , , ,

Witam Kochani, jak tam przed długim weekendem? ;>

Na dzisiaj przygotowałem kolejną cześć o serwisowaniu zapalniczek na benzynę.

Jak napełnić prawidłowo zapalniczkę benzynową.

O tym jak należy to robić prawidłowo można znaleźć wiele materiałów, można także zobaczyć o tym filmiki na youtube. Jednak jeszcze jeden poradnik nikomu nie zaszkodzi, a przynajmniej cały temat serwisowania będzie opisany na jednym blogu.
Więc tak…
Benzyna – ja używam benzyny firmy Zippo, nie jest droższa od konkurencyjnych paliw, a spisuje się całkiem dobrze. Przy mojej pierwszej zapalniczce używałem benzyny marki Ronsonol. Jak na jedną, tak i na drugą nigdy nie narzekałem. Miesiąc temu znalazłem nawet starą puszkę z benzyną Ronsonol – miała ze 2-3 lata, w ramach testu postanowiłem napełnić nią zapalniczkę i efekt nie był najlepszy. Knot i kominek szybko się osmoliły, natomiast płomień nie był trwały.

Napełnienie zapalniczki Zippo jest łatwe, mimo to początkujący popełniają błędy.

Prawidłowe napełnianie zapalniczki Zippo

Prawidłowe napełnianie zapalniczki Zippo

Czyli krok po kroku. Najlepiej zacząć od uchylenia dzióbka puszki z benzyną. Z zapalniczki ściągamy obudowę, środek zapalniczki odwracamy tak, aby ujrzeć filcową wkładkę u spodu wkładu. Palcem podważamy filc na tyle, aby był dostęp do waty w środku, do ręki bierzemy puszkę i lejemy do środka przez około 4 sek. Przerwa kilkusekundowa i znów lejemy benzynę pod wkładkę. Cały proces powtarzamy kilkukrotnie.   Nie należy jednak przesadzać, czego oznaką jest cieknąca z knota benzyna. Chyba będzie lepiej jeśli benzynę będziemy uzupełniać częściej mniejszymi ilościami. Cieknąca z knota benzyna, to benzyna stracona, a przemoczony knot będzie jeszcze przez pewien czas parował. Jeśli ktoś ma problem z utrzymaniem wkładki filcowej podczas napełniania, można odkręcić śrubę wraz ze sprężyną dociskową i wyciągnąć całą wkładkę (przy okazji sprawdzi się stan kamienia).
Błąd który popełnia wielu początkujących to napełnianie zapalniczki przez dziurkę we wkładce filcowej. Uzupełniając benzynę w ten sposób wata we wkładzie nie namoczy się dobrze, a benzyna pozostała na filcu będzie parować powodując korozję wewnątrz obudowy.

Co jaki czas trzeba uzupełniać benzynę? Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. W moim wypadku jest to mniej więcej co 10-14 dni . Zazwyczaj kiedy widzę, że ogień zaczyna „pykać” podczas palenia, to przy najbliższej okazji napełniam zapalniczkę.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s