Łańcuszki Męskie – Cardano

Posted: April 30, 2013 in biżuteria
Tags: , , , ,

Witam ponownie! Miałem ten wpis umieścić pod koniec tygodnia, ale z powodu wyjazdu umieszczam go już dziś.

Na dzisiaj mam splot renesansowego matematyka Girolamo Cardano

 

Istotnie, splot nosi nazwę matematyka urodzonego w 1501roku. Geronimo Cardano urodził się we Włoszech, był matematykiem, astrologiem i lekarzem. Nie tylko był genialnym matematykiem i wynalazcą, ale postanowił być też śmiertelnie słownym człowiekiem. Jak dobry astrolog przewidział datę swojej śmierci!. Niestety obliczenia nie sprawdziły się. W wyznaczonym dniu śmierć nie przyszła. Trzeba było jej pomóc więc Cardano popełnił samobójstwo.

Łańcuszek Męski o splocie Cardano

Delikatny Łańcuszek Męski o splocie Cardano

 

Dobra, dość tej historii, przechodzimy do mechaniki 😉

Przegub Cardana - podstawa splotu Cardano

Przegub Cardana – podstawa splotu Cardano

Cardano wymyślił wał/sprzęgło, właśnie na podstawie tego przegubu powstał splot łańcuszka omawianego w tej notce. Na zdjęciach widzimy, że jest to kolejny splot, który nie ma klasycznych ogniw łańcucha. Jest to zbiór modułów połączonych przegubami Cardano, dzięki temu, łańcuszki, czy bransolety, bardzo ładnie układają się w zagięciach.Istnieją różne wariacje tego splotu. Biżuteria może mieć przekrój ośmiokąta, kwadratu lub też okrągły.
Łańcuszki Kardano są trochę jak żmijki, są delikatne i głównie dla kobiet, jednak możemy także znaleźć biżuterię męską o tym splocie.  Na łańcuszkach o tym splocie bardzo ładnie prezentują się różnego typu zawieszki.
Przeglądając sklepy internetowe, znalazłem nawet kolczyki o tym splocie! Generalnie mamy dwa rodzaje takich kolczyków. Krótki łańcuszek to cały kolczyk, lub na końcu łańcuszka mamy właściwą ozdobę kolczyka
Biżuteria o splocie cardano, występuje zarówno w srebrze i złocie. Jednak przeglądając sklepy internetowe, od razu dostrzeżemy że w tym splocie króluje srebro.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s