Łańcuszki męskie – Jodełka (Wąż Cobra)

Posted: April 19, 2013 in biżuteria
Tags: , , , , ,

Witam wszystkich!

Pogoda dziś mokrawa, więc zamiast spaceru postanowiłem opisać kolejny splot 🙂

Dziś przyjrzymy się bransoletom o splocie JODEŁKA

łańcuszek herringbone - jodelka cobra

Bransoleta o splocie Herringbone, czyli Cobra

Jeśli ktoś czytał wcześniejsze moje wpisy, zauważył pewnie, że dany splot może występować pod różnymi nazwami w języku polskim, ale istnieje zazwyczaj jedna nazwa obcojęzyczna, dzięki której znajdziemy splot na stronach internetowych prawie każdego kraju. To samo dotyczy omawianego splotu. W Polsce spotkamy się z określeniami jodełka, jodełkowy, płaski wąż, czy rybie ości, natomiast nazwa międzynarodowa, to HERRINGBONE.
W paru sklepach z biżuterią zetknąłem się również z terminem Płaski Wąż i Wąż Cobra. Ma to jakiś sens, gdyż jeśli przypomnimy sobie splot wąż/żmijka, to zauważamy duże podobieństwo, tyle że „jodełka” jest spłaszczona.. Wąż Cobra przed atakiem przyjmuje pozycję, która bardzo przypomina nasz splot Herringbone.

Dobra, powracamy do nazw międzynarodowych 😛

W języku angielskim słowo to oznacza w rzeczowniku ość śledzia, natomiast przymiotnik to jodełkowy. Jodełka, czy też ość węża to nie tylko splot biżuterii. Od wielu lat taki splot stosuje się do produkcji tkanin wierzchnich. A jeśli przyjrzycie się waszemu garniakowi, to bardzo możliwe, że i on będzie utkany na podstawie tego splotu.
Łańcuszek, czy bransoleta o takim splocie nie ma zwykłego wyglądu łańcuszka, splot ogon węża / snake kojarzymy? W obydwu typach łańcuszka nie mamy do czynienia ze zwykłymi ogniwami. Łańcuszek to sekwencja identycznych modulików, która może wyglądać imponująco zarówno na prostym odcinku, jak w zagięciach. Kilka razy miałem męski łańcuszek o tym splocie w ręku i muszę przyznać, że jak na szeroki płaski łańcuch przy umiarkowanych zagięciach wygląda na prawdę super!

Męski Łańcuszek - Wąż Cobra - Jodełka - Rybie Ości

Łańcuszek Męski o splocie Jodełka – Wąż Cobra

Spłaszczone ogniwa układają się w literę S lub V.  W sklepach internetowych dostaniemy biżuterię o tym splocie zarówno dla pań, jak i dla panów. Biżuteria meska jest zazwyczaj szersza i bardziej masywna. Jeśli chodzi o męską biżuterię, to dobrze wygląda na łańcuszkach herringbone wisor, nawet o nico większych rozmiarach, np. krzyż. Takie komplety możemy spotkać na stronach internetowych różnych sklepów. Męskie bransolety i łańcuszki, o splocie „Cobra” znajdziemy i srebrne i złote. Chociaż większość biżuterii dla mężczyzn, którą widziałem w sklepach, wykonana jest zazwyczaj ze srebra próby 925.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s