Łańcuszki męskie – Belcher

Posted: April 15, 2013 in biżuteria
Tags: , ,

Dzień dobry. Serdecznie witam wszystkich po dłuższej przerwie.

Tym razem postanowiłem pokrótce omówić splot, który jest bardzo popularny przede wszystkim w Anglii.

Belcher – angielski splot łańcuszka

Łańcuszek Męski o splocie Belcher

Łańcuszek Męski o splocie Belcher

Wynalazcą splotu jest zawodowy bokser urodzony w Anglii Jeams Belcher (1781-1811). Przyznaję się bez bicia – nie wiem z czego dokładnie wziął się wygląd splotu, prawdopodobnie od wielkich eleganckich chust zakładanych przez Blechera na szyję. Na polskich stronach nie znalazłem nic konkretniejszego, natomiast zainteresowani na pewno dowiedzą się więcej na stronach anglojęzycznych. Ponieważ splot Belcher ma swoje korzenie w Anglii, więc tam cieszy się on wielką popularnością, ale równie popularny jest także w Stanach. Łańcuszki Belcher produkowane są przed wszystkim w Niemczech i Włoszech.

Męska Bransoleta - splot Belcher

Męska Bransoleta – splot Belcher

Budowa splotu jest bardzo prosta, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę inne omawiane na blogu sploty. Każde ogniwo to wybrzuszony pierścień, spleciony w prosty sposób z następnym wybrzuszonym pierścieniem. Jak wiadomo każdą regułę potwierdza wyjątek, dlatego i ten splot może występować w różnych wariacjach. Ogniwa mogą mieć kształty odbiegające od okręgów. Mogą być jajowate, mogą mięć w przekroju proste wielokąty. Widziałem także coś w stylu połączenia Belchera z Bismarckiem – były to dwa łańcuchy belcher splecione ze sobą i delikatnie skręcone, więc można by powiedzieć, że łańcuszek miał jeszcze coś z Singapura 😉
Z początku był to wzór typowo męski, jednak po ponad 200 latach jakie minęły od powstania splotu, stał on się uniwersalny.W każdym razie, wydaje mi się, że nadal przeważa biżuteria męska o tym splocie.  Pierwszy łańcuszek Belcher wyprodukowano rzekomo w srebrze, w 1806 roku, rzecz jasna w Anglii. Obecnie można spotkać łańcuszki męskie wykonane nie tylko w srebrze, ale także w złocie, a czasami także i stali.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s