Zapalniczka Zippo – Jak powstała? cz.2

Posted: January 28, 2013 in Zapalniczki Zippo
Tags: ,

Trochę minęło od czasu opublikowania pierwszej części artykułu, więc do działa 😉

Od lat 70-tych amerykańskie zapalniczki coraz intensywnej rozprzestrzeniały się w świecie – Japonia stała się największym rynkiem zbytu zaraz po USA, a w 120 krajach zapalniczki są legalnie rozprowadzane.

W Stanach Zjednoczonych jest ok czterech milionów kolekcjonerów zapalniczek Zippo, a poza Stanami jest ich milion. Z tego powodu producent zapalniczek w 1995r zorganizował Swap Met, od tej pory spotkania urządzane są co roku.

W roku 1997 zostało otworzone muzeum Zippo, jest to najchętniej odwiedzane muzeum w północnej Pensylwanii, znajdziemy tam również centrum serwisowe.

Muzeum Zippo

Muzeum Zippo

Kultowa zapalniczka musiała także zagrać w filmach, teatrach i teledyskach. Szacuje się, że zapalniczka udzielała się aktorsko około 1500 razy. Zagrała między innymi w X-Men’ie, czy I Love Lucy.

Na deskach scen muzycznych Zippo pojawiło się już około 1960r, kiedy to widzowie zaczęli ich używać do pozdrawiania ulubionych wykonawców, gestem nazwanym później Zippo Moment.

Słynny „klik zippo” był wplatany w piosenki, a zdjęcia zapalniczek pojawiały się na okładkach płyt, były tatuowane na skórach przez rockersów, a członkowie zespołu Rolling Stones fotografowali się z zippo w dłoniach.

Oficjalny klub Zippo nazywa się Zippo Click – nazwa pochodzi oczywiście od dźwięku wydawanego podczas otwierania, klub zrzesza w sumie członków z ponad 60 krajów.

Patent na kształt zapalniczki firma otrzymała w roku 2002, co sprawiło, że liczba podróbek na całym świcie znacznie sadła.

Natomiast w roku 2004 Zippo przejęło włoską firmę znaną z produktów skórzanych wysokiej jakości, nazwę firmy zmieniono na Zippo Fashion Italia i możemy teraz cieszyć się kolejnymi wyrobami Zippo – portfele i portmonetki.

W 2006 roku została wyprodukowana 425-milionowa zapalniczka od czasów, gdy George Blaisdell wykonał pierwszy egzemplarz zapalniczki benzynowej  Zippo w 1933 roku. Kultowa zapalniczka jest silnie zakorzeniona zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Z ankiet wynika, że na 100 pytanych osób, 98 potrafi skojarzyć firmę z zapalniczkami! Ogromna rozpoznawalność!

W obecnych latach, kiedy wiele kupowanych przez nas rzeczy jest praktycznie jednorazowego zastosowania, produkt który ma dożywotnią gwarancję jest czymś pożądanym. „It works or we fix it for freee” – taką gwarancję firma dawała od powstania zapalniczek i o dziwo przez 75 lat nikt nie wydał ani centa na naprawę zapalniczek!

Wspaniały komplet Zippo

No i na tym chyba skończę niezwykłą historię, niezwykłej zapalniczki. Mam nadzieję, że zachęciłem kogoś do zakupu tego produktu. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że przez 4 lata użytkowania mojej zapalniczki Zippo 200 Brushed, ani razu nie wymieniałem knota, jedyne czego zapalniczka potrzebowała, to raz w miesiącu niewielkiej ilości benzyny. Oryginalna benzyna Zippo w brew pozorom jest stosunkowo tania, a pojemnik wystarcza na kilka/kilkanaście napełnień.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s