Zapalniczka Zippo – Jak powstała? cz.1

Posted: January 9, 2013 in Zapalniczki Zippo
Tags: , ,

Losy znanej marki ZIPPO, to losy ludzi, którzy przewinęli się przez nią w ciągu jej ponad siedemdziesięcioletniej historii, począwszy od założyciela Georga G. Blaisdella, poprzez klientów, pracowników, a na kolekcjonerach skończywszy. Ich lojalność wobec firmy Zippo zagwarantowała wykreowanie jednej z największych amerykańskich firm, i jedynej z tak ciekawą i wyrazistą historią, którą przedstawię poniżej.


Dziś zapalniczki Zippo mają różnego typu emblematy, nadruki i grawerunki, np.

zapalniczka zippo timberwolves

Pomysł na zapalniczkę Zippo powstała na początku lat 30., kiedy to w Country Club w Bradford George Blaisdell przyglądał się koledze próbującego zapalić papierosa nieporęczną austriacką sztormową zapalniczką. Zapalniczka funkcjonowała sprawnie nawet podczas solidnego wiatru, ale manewrowanie nią nie należało do łatwych rzeczy. Do jej obsługi należało użyć dwóch dłoni, a z powodu cienkiej blachy, z jakiej była wykonana, nagrzewała się zbyt szybko.

Jesienią w roku 1932 Blaisdell postanowił przekonstruować austriacką zapalniczkę. Zrobił pudełko w kształcie prostopadłościanu i domontował do niego zakrywkę na zawiasach. Przeprojektował kominek tak, aby stosownie ochraniał ogień, nawet kiedy wiatr się wzmaga lub jego porywy są bardzo ostre. Rezultatem tego była zapalniczka, która nie dość, że wyglądała ładnie, to jeszcze była niezawodna i łatwa w obsłudze.

Zapalniczka Zippo - Bob Marley

Pierwsza zapalniczka, znajdująca się obecnie w Muzeum Zippo/Case w Bradford, została wyprodukowana na początku 1933 roku.

Początkowo zapalniczki kosztowały ok 2 $ za sztukę i od samego początku miały wieczystą gwarancję producenta – It works or we fix it free.™

Nazwę Zippo Blaisdell wymyślił w 1932 roku. Blaisdellowi bardzo podobało się słowo „zipper” (z ang. zamek błyskawiczny), więc sprawdził sporo modeli podobnie brzmiących wyrazów, aż w końcu zdecydował się na „Zippo” uważając, że brzmi „nowocześnie”.Patent na zapalniczkę ZIPPO został złożony 17 maja 1934 roku, a niecałe dwa lata później został przyznany patent o nmerze 2032695. Drugi patent, o numerze 2517191, został przyznany w śerpniu 1950 roku.

Obrys zapalniczki nie zmienił się do dziś dnia, poza małymi, kosmetycznymi poprawkami.

Jedna z pierwszych zapalniczek Zippo

Jedna z pierwszych zapalniczek Zippo

W połowie lat trzydziestych firma „Kendall Refining Co” złożyła zamówienie na 500 sztuk zapalniczek Zippo. To było pierwsze duże zamówienie reklamowe zrealizowane przez firmę Zippo. Zapalniczki z tej serii posiadają obecnie niezwykle wysoką wartość kolekcjonerską. Do dziś bardzo wiele znanych firm światowych wykorzystuje zapalniczki Zippo jako nośniki swojej reklamy i niezmiennie takie modele są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Druga wojna światowa wywarła wielki wpływ na rozwój firmy. Gdy Stany Zjednoczone podjęły działania wojenne, cała produkcja zapalniczek została przeznaczona na potrzeby wojska. Dowództwo wojska złożyło zamówienie na zapalniczki pomalowane czarnym, chropowatym lakierem. Fakt, że miliony wojskowego personelu amerykańskiego nosiły przy sobie stale zapalniczki Zippo w czasie wojny, stał się najistotniejszym składnikiem, jaki sprawił, że zapalniczki Zippo stały się ikoną Ameryki na świecie. Zaopatrzenie dla armii pochłaniało całkowicie moce produkcyjne fabryki. To dało firmie Zippo wielkie pokrzepienie skarbowe i pozwoliło stać się silnym graczem na rynku. Po zakończeniu wojny zapalniczki Zippo stały się hitem także na rynku wewnętrznym.

W 1947 roku, w wyniku decyzji Georga Blaisdella powstał specjalny samochód w kształcie słynnej wówczas już zapalniczki.

Aby uciec od opłacania sporych ceł, w 1949 roku powstała filia fabryki w Niagara Falls w Ontario. Oprócz głównej siedziby firmy w Bradford, było to jedyne miejsce na świecie, gdzie robione były kiedykolwiek oryginalne zapalniczki Zippo. Spodnia pieczęć na wyprodukowanych tam modelach przedstawiała wodospad Niagara. Na skutek wprowadzenia specjalnych umów handlowych pomiędzy krajami Ameryki Północnej i Środkowej w latach 90., potrzeba prowadzenia produkcji w Kanadzie zniknęła i w 2002 roku fabryka została zamknięta.

W latach 50. wprowadzono system kodowania daty produkcji na stopce każdej zapalniczki Zippo. Pierwotną przyczyną była kontrola jakości, lecz po czasie stwierdzono, że jest to bardzo przydatna informacja dla kolekcjonerów. Zapalniczki

Zapalniczki z czasów wojny

Zapalniczki z czasów wojny

W 1956 roku, z powodu klientów płci żeńskiej, wprowadzono do produkcji zapalniczkę „slim”, która to wersja produkowana jest do dziś. Pierwszym produktem, który nie był zapalniczką, była stalowa calówka wprowadzona w latach 60. Sporo egzemplarzy miarek zostało wykorzystanych w kampaniach reklamowych różnych firm. W latach 60. wprowadzono również wiele innych produktów, ale po krótkim zwykle czasie były one wycofywane. Produkowano breloki, scyzoryki, akcesoria do golfa, zestawy piśmienne, a także latareczki kieszonkowe.

Georga G. Blaisdell

Georga G. Blaisdell


George Blaisdell zmarł 3 października 1978 roku. Zostanie zapamiętany nie tylko jako pomysłodawca zapalniczki Zippo, ale także jako spiritus movens całej firmy. Kiedy zmarł kierownictwo firmy przejęły dwie córki, Harriet B. Wick i Sahar B. Dorn. W latach 80.


Dzisiaj istnieje mnóstwo różnych modeli Zippo, jak np.

Zippo 200 Brushed Chrome - niedroga i niezwodna

Bardzo popularny i jeden z tańszych modeli to Zippo 200 brushed


Zapalniczka Zippo z orłem Harley Davidson

Model 200HDH231 – Zapalniczka Zippo z orłem dla harleyowców 😉


Zapalniczka Zippo Spectrum

Zapalniczka ZIPPO 151 Spectrum – zmieniająca kolory pod wływem zmiany kąta padającego światła, bardzo ciekawy efekt przypominający rozlany olej / benzynę.


Zapalniczka Zippo Jack Daniels Model:  255BJD Jack Daniels

ZIPPO  Jack Daniels – 250JD427 – dla miłośników Whyski, nie muszę mówić jakiej marki 😉


Zapalniczka Zippo Niebieska

Zapalniczka ZIPPO model: 20446ZL bardzo stylowa niebieska jak ocean.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s